Ajurweda – holistyczny system medyczny zdrowia

Szkolenie

Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie we współpracy uczelnią wyższą – Akademią Nauk Stosowanych TWP wprowadza do swojej oferty unikatowe rozwiązanie szkoleniowe pozwalające na zdobycie wiedzy i umiejętności zarezerwowanej dotychczas dla studentów studiów podyplomowych.

Osoby przystępujące do toku szkoleniowego realizują proces dydaktyczny prowadzony  przez uczelnię wyższą ANS TWP.

Kryteria naboru:

 • kandydaci mogą posiadać wykształcenie wyższe uzyskane na kierunkach niezwiązanych z tematyką ochrony czy profilaktyki zdrowia;
 • kandydaci mogą legitymować się dyplomami wydanymi w innych krajach – bez potrzeby prowadzenia żmudnej procedury uznania potwierdzenia równoważności posiadanego wykształcenia w Polsce;
 • kandydaci nie muszą legitymować się wyższym wykształceniem.

Nowa forma realizacji procesu nauki w języku polskim i angielskim (z tłumaczem) pozwoli na rozwijanie  kompetencji zawodowych, bądź też pasji do zdrowego życia szerokiej grupie docelowej,  w dziedzinie, która za naszymi granicami jest dobrze znana, natomiast w Polsce stanowi wciąż niezwykle wartościową niszę.

Adresaci

Czym jest Ajurweda?

Ayur – znaczy życie, veda – znaczy wiedza/nauka.

Starożytna nauka o zdrowiu, równowadze fizycznej, psychicznej i duchowej, o życiu i jego siłach, zasobach oraz długowieczności.  Jest tradycyjną indyjską medycyną holistyczną koncentrującą się na żywej istocie i kontrolowaniu choroby poprzez równoważenie wewnętrznych sił życiowych pacjenta.

Cel szkolenia:

 • stosowanie Ajurwedy do rozpoznawania typów organizmu oraz zaburzeń funkcjonalnych w organizmie by zapobiegać powstawaniu stanów patologicznych;
 • rozpoznawanie przyczyny zaburzeń i zapobieganie ich rozwojowi jako element wspomagający procesy leczenia pacjenta metodami medycyny tradycyjnej;
 • rozwijanie umiejętności praktycznych w pracy z organizmem, ciałem w ujęciu holistycznym;
 • ugruntowanie wiedzy z zakresu teorii i filozofii medycyny Ajurwedy w wersji wiedzy akademickiej, popartej realnymi przykładami problemów pacjentów;
 • poznawanie technik antystresowych, odmładzających, oczyszczających, regenerujących organizmu, technik jogi i medytacji, zdrowego żywienia, zabiegów, praz innych terapii innych terapii.

Szkolenie jest w pełni porównywalne z procesem studiów podyplomowych.  Daje ono unikalną w Polsce możliwość zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu Ajurwedy od indyjskich lekarzy i terapeutów z Certyfikowanego Ośrodka Ajurwedy i Instytutu Badawczego Somatheeram w Kerali, Indie.


Tematyka

Referencje:

Ośrodek Somatheeram uzyskał akredytację krajowej rady szpitali i opieki zdrowotnej NABH ( National Accreditation Board for Hospitals and Health Care providers), która to została przyznana po rządowej kontroli w zakresie jakości i jest najwyższą oceną dla szpitali i jednostek opieki zdrowotnej w Indiach.

Somatheeram otrzymało czterokrotnie nagrodę dla najlepszego kurortu ajurwedyjskiego w Indiach „Indias Best Ayurvedic Resort” przyznaną przez rząd Indii, sześciokrotnie uznany przez rząd Indii za najlepszy kurort ajurwedyjski w Kerala „Kerala States Best Ayurvedic Resort”, 35 razy nagrodzony międzynarodowymi i krajowymi nagrodami za doskonałość w sektorze Ajurwedy i jogi.

Jego doświadczona kadra przywraca zdrowie i równowagę fizyczną, psychiczną i duchową pacjentom z całego świata, łącząc wiedzę współczesnej medycyny klasyczne i alternatywnej  z  doświadczeniem wynikającym z kilkusetletniej tradycji.

Teraz, dzięki partnerowi, Centrum Ajurwedy w Szczecinie, można uczyć się w bardzo bezpośredniej formule  i uzyskać certyfikat  konsultanta Ajurwedy.

W kolejnych etapach – absolwenci będą mieli możliwość uzyskania wiedzy i umiejętności terapeuty Ajurwedy. 

Etapy szkolenia: 

I etap – dwa semestry Ajurweda – holistyczny system medyczny zdrowia (203 godziny dydaktyczne, w tym 30 h praktyki) – Certyfikowany Konsultant medyczny Ayurvedy. Absolwenci pierwszego etapu mogą kontynuować naukę na kolejnym.

II etap – trzy semestry – (203 godziny dydaktyczne 2 semestry oraz 1 semestr 6 miesięcy (16h/miesiąc) staż w Centrum Ayurvedy w Szczecinie) – Certyfikat Terapeuty Ayurvedy uprawniający do otworzenia własnego gabinetu, mini centrum.
Możliwość udziału w projekcie dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Kadra dydaktyczna: 

 • Dr Sruthi Chandran – ajurwedyjski doktor z Kerala, Indie
 • Pratheesh Gapinatham – terapeuta Ayurvedy
 • Marek Kodis – ekspert w dziedzinie żywienia naturalnego
 • Laura Bronder – nauczyciel jogi
 • Karolczuk Monika –  koordynator – ekspertka Ajurwedy
Cena: 6.000,00 PLN (semestr) - istnieje możliwość opłaty czesnego w ratach.

Czas trwania:

2 semestry w roku akademickim 2023/2024. Zjazdy odbywają się raz w miesiącu.  Możliwość uczestnictwa hybrydowego (stacjonarnego/zdalnego).

Ważne informacje

Warunki i tryb rekrutacji:
Szkolenie dedykowane jest osobom zainteresowanym doskonaleniem życia i zdrowia własnego oraz swoich klientów w oparciu o Ajurwedę w najlepszym praktycznym wydaniu.  Zapraszamy masażystów, fizjoterapeutów,  terapeutów, lekarzy, nauczycieli jogi, kosmetologów, trenerów personalnych, dietetyków, konsultantów żywieniowych i wszystkich zainteresowanych rozwojem kompetencji w zakresie świadomego podejścia do zdrowia.

Podstawa prawna szkolenia: § 22 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652).

Powiązane kursy i szkolenia

-