Szkolenie
AAC (Augmentative and alternative communication) – to ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Mają one na celu umożliwienie komunikowania się osobom, które nie posiadają umiejętności mowy, bądź posiadają ją w stopniu uniemożliwiającym satysfakcjonującą komunikację. W ramach szkolenia proponujemy kilkanaście godzin bardzo intensywnego zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie AAC.
W trakcie szkolenia dowiesz się:
- czym jest komunikacja alternatywna i wspomagająca,
- jak budować indywidualny system komunikacyjny? Od czego zacząć?
- jak znaleźć punkt dostępu?
- poznasz narzędzia komunikacyjne,
- nauczysz się tworzyć profil komunikacyjny i ustalać strategie pracy (wg. Magdaleny Grycman),
- czym jest paszport komunikacyjny, co to jest modelowanie w AAC, czytanie uczestniczące- jak tworzyć pomoce?, jak wprowadzać dziecko, osobę niemówiącą w świat liter? I wiele, wiele innych….
Adresaci
Szkolenie skierowane jest do rodziców, opiekunów, terapeutów i nauczycieli oraz innych osób ze środowiska życia dziecka, bądź osoby dorosłej, która korzysta lub mogłaby korzystać z komunikacji alternatywnej i wspomagającej.
Tematyka
- Blok 1 – 4 h
- Wprowadzenie w komunikację alternatywną i wspomagającą
- Mity i fakty w komunikacji alternatywnej i wspomagającej
- Narzędzia w komunikacji alternatywnej i wspomagającej: eye trackery, e-tran, Boardmaker, Letme Talk, Mówik, Grid3 itp.
- Przyciski ( switche) i inne metody dostępu użytkownika do nowych technologii
- Blok 2 – 4 h
- Punkt sprawstwa
- Partner komunikacyjny
- Profil komunikacyjny
- Tworzenie tablic komunikacyjnych
- Modelowanie w AAC
- Ocena efektywności porozumiewania się wg. Magdaleny Grycman
- Blok 3 – 4 h
- Trudności i bariery we wprowadzaniu komunikacji alternatywnej i wspomagającej
- Czytanie uczestniczące- jak tworzyć pomoce z użyciem różnych narzędzi?
- Nauka czytania i pisania dzieci niemówiących
- Podsumowanie zdobytej wiedzy
- Blok 4 – 4 h
- Praktyczne warsztaty- tworzenie profilu komunikacyjnego, adekwatnych strategii, tablic komunikacyjnych dla wybranych, konkretnych przypadków z użyciem poznanych narzędzi.
Czas trwania:
Szkolenie trwa 16 godz. dydaktycznych w systemie weekendowym sobota i niedziela (9.00-15.00) lub w dni i godziny ustalone przez kontrahentaWażne informacje
Zajęcia odbywają się w budynku Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie, przy ul. Monte Cassino 15, w nowoczesnych salach dydaktycznych.
Kurs jest organizowany na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652).
Dla instytucji oraz firm świadczymy usługę szkolenia w miejscu Państwa działalności – o szczegóły proszę zapytać mailowo lub telefonicznie.
Więcej informacji: tel. (91) 44 80 021 lub e-mail: szkolenia@twp.szczecin.pl.