8 maja w WUP Szczecin odbył się końcowy etap finalizowania formalności związanych z podpisanie umowy o dofinansowanie projektu pn: Kompleksowe wsparcie na rzecz zdrowia i aktywności pracowników Towarzystwa Wiedzy Powszechnej OR w Szczecinie numer FEPZ.06.07-IP.01-0047/24 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA POMORZA ZACHODNIEGO 2021-2027, Priorytet 6: Fundusze Europejskie na rzecz aktywnego Pomorza Zachodniego, Działanie 6.7 Aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu, typ 1-3, realizowanego przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej OR w Szczecinie.
Podczas podpisania deklaracji wekslowej obecni byli przedstawiciele WUP oraz Dyrektor TWP Joanna Golczyk, wiceprezes zarządu Anna Oleszak a także kierownik działu projektu Marlena Flisikowska.
Projekt będzie realizowany w terminie od 01.03.2025 r. do 31.08.2025 r.
Celem głównym projektu jest wdrożenie programu zdrowotnego ukierunkowanego na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy, w tym z zakresu ergonomii pracy oraz wdrożenie programów wsparcia psychologicznego na podstawie zidentyfikowanych czynników negatywnie wpływających na stan zdrowia w miejscu pracy. Projekt obejmie placówki TWP, dla których organem prowadzącym jest Towarzystwo Wiedzy Powszechnej OR w Szczecinie tj. dla pracowników biura TWP Przedszkola i Żłobka Strefa Malucha w Szczecinie, Przedszkola i Żłobka Wyspa Malucha w Przecławiu Przedszkola i Żłobka Ziarenko w Bielicach – łącznie 39 pracowników.
Nasi pracownicy wezmą udział w działaniach:
- związanych z profilaktyką chorób związanych z miejscem pracy przez doposażenie stanowisk pracy w ergonomiczny sprzęt, meble oraz akcesoria komputerowe;
- związanych z poszerzeniem wiedzy pracowników nt. zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy oraz działań prewencyjnych w zakresie czynników szkodliwych lub uciążliwych występujących w miejscu pracy poprzez zajęcia grupowe i konsultacje indywidualne z fizjoterapeutą i dietetykiem;
- z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego poprzez warsztaty grupowe z odporności psychicznej oraz stresu i wypalenia zawodowego;
- z zakresu profilaktycznych badań przesiewowych poprzez wykonanie badań przez pracowników zgodnie z indywidualnym potrzebami na podstawie diagnozy.
Działania zaplanowane w projekcie stanowią organizacyjne i indywidualne sposoby redukcji negatywnego wpływu zagrożeń psychospołecznych występujących w zbadanym środowisku pracy oraz wpłyną znacząco na poprawę ergonomii pracy na poszczególnych stanowiskach pracy. Program wpłynie pozytywnie na samopoczucie pracowników oraz ogólny stan ich zdrowia, a tym samym możliwość pozostania aktywnym zawodowo w długim okresie. a tym samym możliwość pozostania aktywnym zawodowo w długim okresie.
Wartość dofinansowania: 136669,83 PLN Wartość projektu: 160 788,04 PLN